Kamienie szlachetne i półszlachetne - jaka jest między nimi różnica?

 

Kamienie półszlachetne: czym są i jaka jest ich klasyfikacja.
Wśród elementów, które przykuwają naszą uwagę często są kamienie o różnych kolorach i rozmiarach, obecne w sprzedaży takie jak bransoletki z kamieni naturalnych, naszyjniki, kolczyki, czy pierścionki. Niektóre z tych skał to kamienie półszlachetne, a inne to kamienie szlachetne.

Nie martw się, jeśli nie wiesz, jak je rozpoznać. Przy tej okazji wyjaśnimy, czym są kamienie półszlachetne i czym różnią się od kamieni szlachetnych. Ponadto dowiesz się, jak są klasyfikowane i które z nich można znaleźć w przyrodzie w różnych kolorach.

Czym są kamienie półszlachetne?

Niejednokrotnie na pewno słyszeliście słowa „kamienie szlachetne” i „kamienie półszlachetne”, kiedy rozmawiamy na tematy związane z biżuterią. Ale… czy wiesz, jak je rozróżnić?

Pomiędzy obydwoma klejnotami istnieją różnice, takie jak ich dostępność i ich wartość. Kamienie półszlachetne to minerały pochodzące z natury, ale nie należące do rodziny kamieni szlachetnych składającej się z diamentów, szmaragdów, rubinów i szafirów. Jednak ich czystość jest świetna i można je uzyskać w dużych rozmiarach.

Choć kamienie półszlachetne nie cieszą się taką samą sławą i ekskluzywnością jak kamienie szlachetne, są to również wspaniałe skały, które przyciągają uwagę w świecie sztuki i biżuterii. Te minerały można wyrzeźbić, tworząc część kawałka.

Istnieje co najmniej trzysta rodzajów kamieni półszlachetnych. Jego koszt i wartość wiążą się również z innymi czynnikami, takimi jak twardość, piękno, rzadkość i doskonałość.

Bransoletki z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi. Zobacz tutaj.

Czym są kamienie szlachetne i dlaczego są tak pożądane?

Aby rozpocząć rozróżnienie między klasami szlachetnymi i półszlachetnymi, zrobimy krótkie wprowadzenie, w którym będziesz mógł poznać każdą z osobliwości kamieni szlachetnych, których jedyna obecność zawsze wzbudza większe zainteresowanie i pożądanie.

Kamienie szlachetne to rzadkie, trudne do znalezienia minerały, których wartość wzrasta, gdy ich czystość ujawnia ich oszałamiające piękno. Wpływa też na jego twardość, gdzie jeden z nich ma zaszczyt być najbardziej wytrzymałym.

Jakie kamienie szlachetne są uważane za takie? Diament zajmuje pierwsze miejsce pod względem skali twardości, będąc dziś jednym z najbardziej pożądanych i cenionych kamieni. Po nim mamy również Rubin, Niebieski Szafir (odmiana korundu) i Szmaragd.

Wartość kamienia szlachetnego jest bezpośrednio związana ze złożonością ich pozyskania oraz czystością wydobytego kawałka. Na przykład rubiny są polerowane i selekcjonowane, aż dotrą do naszych rąk. Powinieneś jednak wiedzieć, że tylko od 1% do 5% całości, która jest wyekstrahowana, może zostać sprzedana. Im wyższa czystość i jakość jego naturalnych właściwości, tym wyższa jego wartość na rynku.

kamienie naturalne bransoletki

Różnice między kamieniami szlachetnymi a kamieniami półszlachetnymi.

Istnieje szereg cech i elementów, które pozwalają odróżnić kamienie półszlachetne od szlachetnych:

Kamienie mają wyższy stopień twardości niż kamienie półszlachetne. Diament jest najtwardszym minerałem w skali Mohsa, następnie korund (rubin i szafir) i szmaragd. Wysoki stopień czystości oznacza trwałość.
Lista kamieni półszlachetnych jest długa, około 300 rodzajów, w przeciwieństwie do kamieni szlachetnych, które składają się wyłącznie z diamentu, szafiru, szmaragdu i rubinu.
Ze względu na dużą różnorodność kamienie półszlachetne klasyfikowane są głównie według koloru.
Rzadkość i niedobór wpływają na klasyfikację kamienia jako cennego.
Chociaż kamienie szlachetne są na ogół najdroższe, istnieją kamienie półszlachetne, które są wysoko cenione. Na przykład Aurora Australis, rodzaj opalu, sprzedany kiedyś za 1 milion dolarów, ponad 5500 dolarów za karat. Klejnoty z ciętego czerwonego berylu sprzedały się za ponad 10 000 dolarów za karat.
Kamienie półszlachetne mogą mieć rzadkie pochodzenie lub bardzo osobliwą formację. Niektórzy uważają, że te kamienie są mniej rzadkie niż kamienie szlachetne; jednak tak nie jest. Istnieją minerały, takie jak kwarc cytrynowy lub zielony, które są rzadsze niż szmaragdy, ponieważ powstają w wyniku radioaktywności skorupy.

Wartość kamieni półszlachetnych jest między nimi bardzo zróżnicowana. Ponadto znacznie łatwiej jest uzyskać kamienie półszlachetne o dużych rozmiarach i czystości (czyste) niż kamienie szlachetne o tych cechach.

kamienie półszlachetne figurka papugi

Figurki z kamieni naturalnych hand made. Zobacz tutaj.


Klasyfikacja kolorystyczna kamieni półszlachetnych.

Najczęstszym sposobem klasyfikacji kamieni półszlachetnych jest kolor. Zobaczmy poniżej, które z nich są najbardziej znane w każdej kategorii:

Czarne kamienie: to niezwykle piękne klejnoty. Niektóre przykłady kamieni, w których dominuje kolor czarny to jet, jadeit, melanit, onyks, agat, hematyt, obsydian i rutylowany kwarc.

Obsydian wulkaniczny

Obsydian wulkaniczny komplet biżuterii etnicznej

agat czarny

Agat czarny bransoletka

Do tej czerwonej grupy należą kamienie czerwone: cyrkon, koral, granat, andezyn, jaspis, karneol, ognisty opal i spinel.

Granat krwisty

Granat krwisty bransoletka

Różowe kamienie: ponieważ różowy jest rzadkim kolorem w przyrodzie, kamienie te okazują się bardzo cenne i cenne. Wśród nich są topaz, kunzyt, labradoryt, malajski granat, morganit czy kwarc różowy.

Kwarc

Kwarc truskawkowy kolczyki z Peru

Żółte kamienie: są bardzo efektowne wizualnie. Klejnotami, w których dominuje żółty kolor, są turmalin, cytryn, kwarc cytrynowy, tytanit , piryt, tygrysie oko, imperialny topaz i spodumen.

Tygrysie oko

Tygrysie oko naszyjnik

Zielone kamienie: najcenniejsze i najcenniejsze zielone kamienie występujące w przyrodzie to aleksandryt, awenturyn, chryzoberyl, amazonit, perydot, malachit, waryscyt, enstatyt, apatyt, amolit, turkus, jadeit i larimar.

Turkus

Niebieskie kamienie: ponieważ jest to niebieski kolor, rzadko występuje w tych minerałach, są uważane za cudowne geologiczne. Wśród tych kamieni są topaz, lapis lazuli, lolita, akwamaryn, fluoryt, jastrzębie oko, chryzokola i kamień księżycowy.

Chryzokola

Kamienie fioletowe: kamienie półszlachetne tego tonu są bardzo cenne i cenne. Kunzyt, ametyst, tanzanit, lepidolit, chalcedon i sodalit to tylko niektóre z nich.

Ametyst i hematyt

bransoletki ametyst

Ametyst bransoletka magnetyczna

Sodalit

Sodalit kolczyki peruwiańskie.

Białe kamienie: howlit, niektóre odmiany kwarcu i kamienia księżycowego są wysoko cenione w świecie biżuterii i sztuki ze względu na ich biały kolor.

Biały Howlit i Jaspis Picasso

Biały howlit i jaspis picasso komplet bransoletek.


Istnieje kilka kamieni półszlachetnych, które można znaleźć w naturze w różnych kolorach. Zobaczmy niektóre z nich:

Cyrkon: może być bezbarwny, żółty, czerwony, pomarańczowy, fioletowy, brązowy i niebieski.
Bursztyn: najczęstszym kolorem tego kamienia jest żółty, ale można go również znaleźć w odcieniach niebieskawej zieleni, pomarańczy, czerwieni, bieli, brązu, a nawet odcieni zbliżonych do czerni.
Aleksandryt: ma jakość zmieniającego się koloru i odcienia ze względu na różnice w świetle. Może przejść od miękkiej zieleni do miękkiej czerwieni lub fioletu.
Awenturyn: są kamienie zielone, niebieskie, czerwone, brązowe, a nawet brzoskwiniowe.
Karneol: występują kamienie czerwone, pomarańczowe i różowe. Te o brązowym odcieniu nazywane są sardonyx.
Kwarc: jest głównie bezbarwny i przezroczysty, ale w zależności od odmiany kwarcu występują różne kolory, np. kwarc dymny (brązowy, czarny i żółty), kwarc różowy (intensywny róż i jasnoróżowy), kwarc cytrynowy (dostępne od żółtego do pomarańczowego przezroczysty) i biały lub mleczny kwarc.
Spinel: skały uzyskuje się w kolorze czerwonym, żółtym, brązowym, niebieskim, zielonym i czarnym.
Ametyst: jest fioletowy o różnej intensywności. Może jednak stać się żółty, a nawet przezroczysty, w zależności od ilości zawartego w nim żelaza.
Fluoryt: ten kamień może być bezbarwny, niebieski, zielony, fioletowy, żółty i brązowy.
Granat: są kamienie w tym kolorze, a także w kolorze pomarańczowym, zielonym, żółtym, żółtawobrązowym, brązowym, a nawet czarnym.
Jadeit: jest szary, czarny, niebieski, zielony, fioletowy, żółty (jadeit cytrynowy) i brązowy.
Opal: nazwa tego kamienia pochodzi od greckiego opalion. Posiada w swoim wnętrzu, jako unikalną właściwość, zestaw kolorów, który powstaje w wyniku dyfrakcji światła, czyli pojawia się, gdy przechodzi przez minerał. Może być nieprzezroczysty lub półprzezroczysty i dostępny w różnych kolorach: niebieskim, wiśniowym, czarnym, brązowym, szarym, zielonkawoniebieskim, zielonym opalu, ognistym opalu (pomarańczowo-czerwony) lub takim jak opal wodny.
Jaspis: najczęściej występuje w kolorze czerwonym, ale jest też ciemnozielony, żółty, brązowy i czasami z mieszankami tych kolorów.

Jaspis cesarski pomarańczowy

Jaspis cesarski pomarańczowy bransoletka rękodzieło z Peru

jaspis zielony

Jaspis zielony bransoletka z kamieni naturalnych

jaspis leopadzi

Jaspis leopardzi bransoletka rękodzieło z Peru.


Oliwin: najcenniejszy kolor tego kamienia to oliwkowa zieleń, ale w naturze możemy go również znaleźć w zielonkawożółtym, miodowym, czerwonym i brązowym.
Onyks: Występuje głównie w ciemnych kolorach, takich jak czerń. Istnieje wiele kamieni, które nie mają tego koloru, znane są jako sardonyx i występują w odcieniach szarości, bieli, żółci lub czerwieni.
Tygrysie oko: może mieć kolory szary, żółty, brązowy i złoty, a także opalizujące refleksy.

Tygrysie oko

Bransoletka tygrysie oko

tygrysie oko bransoletki


Cytryn: Swoją nazwę zawdzięcza cytrynowożółtemu kolorowi, ale może być również żółty, szarobrązowy lub przydymiony brąz.
Lista kamieni półszlachetnych jest tak szeroka, a różnorodność kolorów tych minerałów tak zróżnicowana, że ​​każdy znajdzie coś dla siebie.

Z kamieni półszlachetnych również wytwarzane są piękne ozdoby. W naszej kolekcji znajdują się unikalne peruwiańskie figurki z kamieni naturalnych ręcznie robione.

W Galerii Tropikalnystyl posiadamy biżuterię wykonaną z tych naturalnych piękności. Zobacz naszą biżuterię z kamieniami półszlachetnymi i szlachetnymi oraz kolekcję ręcznie robionych figurek z kamieni naturalnych. Dołącz do naszych zadowolonych klientów!