Każdy obraz zbudowany z elementów ikonograficznych, które odnoszą się do ludzkiej fizjonomii lub do naszych stanów emocjonalnych, takich jak zdumienie, złość, szczęście, wywołuje w nas pewną fascynację, aby skłonić nas do rozwikłania ich istoty. Tak jest w przypadku wielu rękodzieł związanych z kulturą popularną i duchowymi praktykami grupy etnicznej, takich jak maski afrykańskie, totemy, bogowie Tiki.
W szczególności bóstwa Tiki materializowane są współcześnie jako ozdobne rzeźby, maski i totemy, wykorzystujące rustykalne drewno jako surowiec i ogniwo łączące naturę – źródło żywiołowej siły każdego bóstwa – z rękodziełem. Zainspirowany mitologią i kulturą starożytnej Polinezji, rzemieślnik zaprasza nas do wyostrzenia spojrzenia w kierunku nowych sposobów postrzegania sztuki w powiązaniu z duchowością. Ponadto zakotwicza się w pracach wykończeniowych wnętrz, które nie są banalne i uatrakcyjniają przestrzeń.
Maska totem TIKI, drewniana dekoracja.
Tiki odnosi się do fizycznej reprezentacji różnych bogów czczonych jako monumentalne słupy na wyspach polinezyjskich.
Geneza kultu bogów Tiki koreluje z genezą artystycznych manifestacji skierowanych na duchowość ludów wysp polinezyjskich, głównie Maorysów. Rzeźbienie boskich postaci jest jedną z najstarszych sztuk sakralnych kultur wyspiarskich Południowego Pacyfiku; wykonane przez członków plemienia w celu dekoracji, ceremonii religijnych lub procesów uzdrawiania z powodu przekonania, że posiadają moce.
Podobnie jak cała kultura polinezyjska, wiara w Tiki została rozpowszechniona przez plemię Maorysów na Hawajach w XIX wieku, a w konsekwencji wśród żołnierzy amerykańskich, co doprowadziło do spopularyzowania postaci w latach 40., po drugiej wojnie światowej. Rzeźby Tiki i inna sztuka polinezyjska stały się centralnymi punktami w restauracjach i barach z hawajską esencją plemienną, która rozrosła się w okresie powojennym i wkrótce trafiła do amerykańskiego wystroju wnętrz.
Totemy bogów Tiki są reprezentacjami polinezyjskich praktyk i tradycji duchowych.
Tropikalność i naturalny urok otaczające życie na wyspie to główne odniesienia związane z bogami Tiki i kulturą polinezyjską. Dlatego nie jest zaskakujące, że styl rustykalny, który oferuje prostotę złożoności struktury każdego polinezyjskiego boga, oraz zamiłowanie do rzemiosła są zawsze obecne. Sztuka w rzeźbionym drewnie jest tym, co ustanawia związek między tymi dwoma elementami i podtrzymuje połączenie z naturą.
Aspekty plemienne są również włączone do rękodzieła. Pokazują mistyczne tradycje, ducha wojownika, gościnną duszę i znaczenie symboli etnicznych. Wielu sztukom Tiki towarzyszy słowo „Aloha” lub codzienne odniesienia, takie jak hawajskie stroje taneczne Hula, wiosła, deski surfingowe, palmy i owoce tropikalne. Są też takie, które nawiązują do pierwszych północnoamerykańskich lokali inspirowanych tradycją hawajską, wychwalając Tiki Bar i koncepcję Happy Hour.
W sztuce dekoracyjnej najbardziej czczonych jest 4 bogów tiki, zwanych Ku, Lono, Kane i Kanaloa.
Głównymi bogami Tiki czczonymi w mitologii polinezyjskiej i hawajskiej są 4: Ku, Lono, Kane i Kanaloa. Każdy z osobna reprezentuje przekształcającą moc połączoną z siłą natury, chociaż wszystkie są synonimem ochrony i powodzenia. Na przykład Ku jest bogiem wojny, a po hawajsku oznacza „stojący”. Zwykle jest przedstawiany z najciemniejszym wyglądem i otwartymi ustami, aby zasymulować, że pożera wrogów.
Lono z kolei jest przedstawieniem boga płodności, deszczu, muzyki i pokoju. Jego wizerunek jest najcieplejszy i wywołuje szeroki uśmiech. Kane oznacza po hawajsku „człowiek”, jest bogiem światła, życia i stwórcą wszechświata. Jest reprezentowany przez cechy ludzkie i cechy ryb, ponieważ symbolizuje zasadę życia. Kanaloa, bóg morza, ma twarz z dredami, podobną do macek kałamarnicy.
Totemy i maski tiki są amuletami ochronnymi i mogą przyciągać szczęście, jeśli zostaną umieszczone w wystroju.
Egzotyka otaczająca mroczną estetykę, mistyczną esencję i tropikalny urok przekształca bóstwa Tiki w prawdziwe bogactwa kulturowe, które wypełniają otoczenie opowieściami i wieloma znaczeniami. Oprócz tego, co idealnie symbolizują, uosabiając boską esencję każdego bóstwa, inspirują mądrość, odwagę i siłę, których adepci mistycyzmu nazywani są synami tiki.
Inną istotną symboliką jest zdolność przyciągania szczęścia, która przekształca tę sztukę dekoracyjną w potężny amulet ochronny dla domu i każdej osoby w nim przebywającej. Są to totemy, maski, figurki drewniane i ręcznie rzeźbione meble, które odzwierciedlają autentyczność tej polinezyjskiej kultury w symbolicznych dekoracjach.
W naszym sklepie online znajdują się maski i totemy importowane z Bali w Indonezji, wykonane przez rzemieślników z wyspy. Wybierz dzieło sztuki do dekoracji, które najlepiej współgra z Twoim domem.